Świetlica Parafialna Bajka

 

Od 3 kwietnia 2012 roku dzięki staraniom księdza Marcina Majewskiego, który był pierwszym kierownikiem świetlicy oraz pani Stefanii Krokoszyńskiej w naszej parafii działa świetlica dla dzieci „Bajka”. Świetlica istnieje dzięki dotacjom z budżetu Gminy Miejskiej Żary (w ramach przeciwdziałania  uzależnieniom  i patologiom społecznym, ochrony i promocji zdrowia, które realizuje w imieniu parafii Parafialny Zespół Caritas jako organizacja pozarządowa jako wsparcie tego zadania partycypując  również w kosztach utrzymania świetlicy).
Świetlica mieści się w budynku plebanii parafii NSPJ i jest czynna od poniedziałku do czwartku w godz. 16-19. Dzieci mają zapewniony podwieczorek i opiekę wykwalifikowanej kadry wychowawców. Od początku zajęcia z dziećmi prowadzi pani Ewa Grześkowiak.  Z dziećmi pracują w miarę swoich możliwości panie Magdalena Floryjańczyk oraz pani Ewelina Janda. Obecnie kierowniczką świetlicy jest pani Anna Noak.
Pomimo tego, że w naszym mieście działają inne świetlice –  w naszej „Bajce” nie narzekamy na brak chętnych dzieci, szczególnie z naszej parafii.
Głównym celem pracy świetlicy jest zapewnienie wszechstronnego rozwoju wychowanków. Oprócz odrabiania lekcji prowadzone są są różnorodne zajęcia manualne i plastyczne, muzyczne (np. nauka gry na gitarze), teatralne i sportowe oraz gry i zabawy edukacyjne, logiczne. Są wyjścia do kina „Pionier” i na basen „Wodnik” oraz spacery po naszym mieście połączone z jego zwiedzaniem. Zapraszamy na pogadanki ciekawych gości, odwiedzają nas m.in.: policjanci, strażnicy miejscy, psycholog, stomatolog, leśnik, plastyk, muzyk, instruktor teatralny.
Dużo podróżujemy. Organizujemy również wypoczynek dla dzieci podczas ferii zimowych i wakacji. Podczas ponad 6-letniej działalności odwiedziliśmy z dziećmi Zieloną Górę, Gościkowo-Paradyż, Rokitno, Świeradów Zdrój oraz Międzyrzecz, Gniezno, Poznań, Pobiedziska, Klępsk, Licheń, Wrocław, Częstochowę, Szklarską Porębę, Toruń, Malbork, Ciechocinek, Kraków oraz Tropical Island koło Berlina. Dwukrotnie dzieci były na kolonii letniej  w miejscowości Długie nad jeziorem Lipie oraz w Międzyzdrojach.
Wszędzie zwiedzamy ciekawe, nie tylko historyczne miejsca oraz obiekty sakralne. W naszej pracy spotykamy się z życzliwością urzędników z Urzędu Miasta  a szczególnie szefowej MKRPA pani Zofii Szarejko-Michalskiej oraz pani Renaty Warchoł z Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego. Świetlicę wspierają także: ksiądz Proboszcz Krzysztof Kwaśnik, księża wikariusze, Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej oraz rodzice dzieci i sponsorzy. Mamy również młodych wolontariuszy – uczniów żarskich szkół, głównie wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas, którzy bardzo chętnie pomagają  w świetlicy. Bez nich nasza praca byłaby o wiele trudniejsza.


Drukuj   E-mail